Czesław Leśnik
Instytut Radioelektroniki
Zakład Teledetekcji

ĆWICZENIA LABORATORYJNE

ZASADY REALIZACJI ORAZ ZALICZANIA ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH

1. SPRAWY ORGANIZACYJNE

Ćwiczenia laboratoryjne z przedmiotów: Sygnały losowe oraz Radarowe sygnały złożone realizowane są na indywidualnych stanowiskach komputerowych w pracowniach określonych w rozkładach zajęć grupy szkoleniowej. Na tydzień przed rozpoczęciem ćwiczeń laboratoryjnych starosta grupy kontaktuje się z organizatorem ćwiczeń - mgr. inż. Dariuszem Silko, który przekaże informacje dotyczące nazwisk nauczycieli akademickich prowadzących poszczególne ćwiczenia. Ponadto przekaże zalecenia i uwagi związane z przestrzeganiem przepisów BHP podczas zajęć w laboratorium komputerowym oraz szczegółowe informacje, określające zasady realizacji i zaliczenia poszczególnych ćwiczeń. Instrukcje wykonania poszczególnych ćwiczeń laboratoryjnych dostępne są w wersji elektronicznej na niniejszej stronie www nie później niż 1 tydzień przed terminem zajęć.

Dane kontaktowe organizatora ćwiczeń:
- mgr. inż. Dariusz Silko,
- miejsce pracy: WAT, budynek 80, pokój 12,
- telefon: 261 83 75 06,
- email: Dariusz.Silko@wat.edu.pl

Student przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych powinien:

2. PRZEBIEG ĆWICZENIA

Prowadzący ćwiczenie laboratoryjne na wstępie przeprowadza sprawdzian przygotowania studentów do ćwiczenia, który polega na ocenie znajomości podstaw teoretycznych dotyczących danego ćwiczenia, celu badań oraz metodyki wykonywanych pomiarów. Studenci, którzy zaliczą sprawdzian oraz, jeśli określono to w instrukcji, przedstawią rozwiązanie zadania do samodzielnego wykonania w domu, są dopuszczeni do wykonywania bieżącego ćwiczenia laboratoryjnego. Oceny uzyskane ze sprawdzianu stanowią część składową oceny za dane ćwiczenia laboratoryjne.

Brak zaliczenia sprawdzianu powoduje konieczność jego poprawienia i oznacza brak dopuszczenia do wykonywania danego ćwiczenia laboratoryjnego. W wyjątkowych przypadkach, jeśli wiedza zaprezentowana przez studenta w czasie sprawdzianu nie upoważnia do uzyskania oceny pozytywnej, ale jest wystarczająca do świadomego wykonywania pomiarów, prowadzący może dopuścić studenta do wykonywania ćwiczenia warunkowo.

Zaliczanie zaległych sprawdzianów odbywa się w ramach konsultacji u prowadzącego dane ćwiczenie. Pierwszy termin wyznacza się w trakcie semestru, natomiast kolejne mogą być zaplanowane w sesji poprawkowej bądź w następnym semestrze. Minimalny odstęp czasowy między kolejnymi terminami zaliczania sprawdzianów nie może być krótszy niż jeden tydzień.

Realizacja zaległych ćwiczeń (po zaliczeniu sprawdzianu) spowodowanych nieobecnością lub nieodpowiednim przygotowaniem do zajęć, odbywa się w terminach wyznaczonych przez nauczyciela akademickiego prowadzącego ćwiczenie. Pierwszy termin określa się w trakcie semestru, natomiast kolejne mogą być zaplanowane w sesji poprawkowej bądź w następnym semestrze. Minimalny odstęp czasowy między kolejnymi terminami realizacji ćwiczeń nie może być krótszy niż jeden tydzień.

Studenci dopuszczeni do wykonywania ćwiczenia laboratoryjnego po zajęciu stanowisk, zapoznaniu się z nimi i wysłuchaniu wytycznych dotyczących przebiegu ćwiczenia, przystępują do jego wykonywania.

Po zakończeniu pomiarów i obserwacji, studenci przedstawiają prowadzącemu ćwiczenie protokoły pomiarów do podpisu.

3. SPOSÓB WYKONANIA SPRAWOZDANIA I WARUNKI ZALICZENIA

Sprawozdanie z ćwiczenia laboratoryjnego jest traktowane jako dokument z przeprowadzonych badań. Każdy student wykonuje indywidualnie sprawozdanie z danego ćwiczenia. Sprawozdanie należy opracować starannie i powinno ono zawierać:

Dla ułatwienia wykonania sprawozdania dopuszcza się wykonywanie zrzutów ekranu (Prt Scr), jednak mogą się one znaleźć co najwyżej w protokole z ćwiczenia, a nie w sprawozdaniu. Ich ilość i jakość nie są brane pod uwagę przy ocenie sprawozdania.

Do sprawozdania załącza się protokół z wynikami pomiarów, zatwierdzony uprzednio przez nauczyciela akademickiego prowadzącego dane ćwiczenie laboratoryjne. W przypadku braku protokółu z pomiarów, sprawozdanie nie będzie przyjęte, a ćwiczenie laboratoryjne uważane będzie za niewykonane. Sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia laboratoryjnego należy złożyć nie później niż na następnym ćwiczeniu laboratoryjnym u prowadzącego dany temat. Sprawozdanie z ostatniego ćwiczenia laboratoryjnego należy złożyć w terminie umożliwiającym jego ocenę przed terminem zaliczenia lub egzaminu z danego przedmiotu, jednak nie później niż w ciągu 14 dni.

Sprawozdanie z ćwiczenia laboratoryjnego podlega zaliczeniu przez prowadzącego je nauczyciela akademickiego. Pozytywne oceny uzyskane za sprawozdanie oraz za sprawdzian oznaczają zaliczenie danego ćwiczenia laboratoryjnego.

Sprawozdanie niezaliczone jest zwracane studentowi do poprawienia. Poprawione sprawozdanie należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia zwrotu. Każdy kolejny zwrot sprawozdania może powodować obniżenie oceny pozytywnej zaliczającej dane sprawozdanie (o stopniu obniżenia oceny decyduje oceniający sprawozdanie). Brak zaliczenia danego ćwiczenia nie uniemożliwia studentowi przystąpienia do realizacji innego ćwiczenia.

4. ZASADY OCENIANIA

Ocena za dane ćwiczenie laboratoryjne jest średnią arytmetyczną ocen ze sprawdzianu i sprawozdania. Ogólna ocena ze wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych realizowanych w ramach danego przedmiotu, wynika ze średniej arytmetycznej z ocen uzyskanych za poszczególne tematy.

W przypadku gdy liczba godzin laboratoryjnych danego przedmiotu jest mniejsza od 10 godzin lekcyjnych dla studiów niestacjonarnych oraz 12 godzin lekcyjnych dla studiów stacjonarnych, nie jest wystawiana ocena liczbowa lecz ocena uogólniona (ZAL/NZAL).